Українська (UKR)

Відкриття виставки «СВІТ ПЕТРИКІВСЬКОГО РОЗПИСУ»

 

29 вересня 2012 року о 10.30 до 75-річчя Хмельницької області та Дня міста Хмельницького у виставковому залі ПП “Баварія-Захід” (Проспект Миру, 103/1, між заводом «Темп» та автовокзалом №1) відбудеться відкриття виставки «Світ Петриківського розпису».

 

 

Відкриття виставки включено до офіційного переліку заходів, присвячених Дню міста.

Це буде вже друга виставка Петриківського розпису на Хмельниччині.

Перша виставка проходила у 2008 році і викликала бурхливий інтерес у хмельничан та гостей міста. Тисячі школярів та студенів міста мали змогу безкоштовно відвідати виставку з екскурсією.

Село Петриківка Дніпропетровської області – широко відомий осередок Українського народного художнього розпису, історичне коріння якого походить від традицій настінних розписів, що сягає на Україні у глибину тисячоліть, до часів появи білої селянської хати – мазанки.

Петриківку 230 років тому заснував сам Петро Калнишевський – останній кошовий отаман Запорізької Січі. І одразу ж у цьому вільному козацькому селі виник цікавий звичай: жінки почали розписувати стіни хат мальовничими квітковими узорами. Їх малювали пензликами зробленими із котячої шерсті, сірниками, обмотаними м’якою тканиною, і просто пальцями. Фарби розводили на яйцях і молоці, а кольори вибирали найяскравіші – під стать мальовничій природі Придніпров’я.

Господині змагалися одна з одною, намагаючись зробити свій будинок найгарнішим. Про найвдаліші розписи казали: гарно, наче в церкві. А от якщо хата залишалась білою, то з господинею переставали вітатися, як із чужою.

Сьогодні це мистецтво являє собою унікальний релікт національної художньої традиції, що делегує в сучасний світ, самобутню культуру регіону Південного Придніпров’я – історичної колиски запорізького козацтва, його могутній демократичний дух, своєрідність поетичного світосприйняття та глибину епічного народного художнього мислення.

Петриківський розпис розвивається в невпинному синтезі досвіду поколінь у двох головних напрямах: настінного малювання та розпису художніх виробів з дерева, металу, кераміки, скла та інших матеріалів.

Не менш цікавою є символіка мотивів розпису, так композиція букет-вазон – це одвічний образ квітучого «Дерева життя», лиштва (фриз) символізує безкінечність, квітка - вершина краси природи, її апогей, символ краси Рідного краю; калина, мальва – символ дівочої вроди та козацької доблесті; дуб - символ сили, мужності; зображення птаха - символ гармонії світла, щастя.

У ХХ столітті, незважаючи на значний тиск тоталітарної системи на національну культуру руйнацію історичного способу життя, державну монополізацію та опромисловлювання, Петриківка зуміла вистояти та адаптуватись до нових умов.

У сучасних умовах творчим ядром осередку петриківського розпису є колектив Центру народного мистецтва «Петриківка», створений за сприянням Національної спілки художників України у 1991 р. Організатор - заслужений майстер народної творчості України Андрій Андрійович Пікуш, який особисто буде відкривати виставку.

Майстрами центру виконуються розписи на папері, полотні, кераміці, а також створюються настінні розписи архітектурних об’єктів.

Серед замовників робіт петриківського розпису – Президент України, Верховна Рада України, провідні банки та установи, юридичні та фізичні особи.

Центр народного мистецтва «Петриківка» проводить активну виставкову діяльність. Твори провідних майстрів з успіхом експонувалися на виставках у багатьох країнах світу (Польщі, Франції, Голландії, Німеччині, США, Канаді, Японії, Китаї та ін.).

Сьогодні Петриківський розпис, безумовно, є візитною карткою України.

Організатори виставки: Управління культури, туризму і курортів Хмельницької облдержадміністрації, Управління культури та туризму Хмельницької міської ради, Громадська рада при Хмельницькій облдержадміністрації, Громадська рада при виконкомі Хмельницької міської ради, Подільський культурно-просвітницький Центр ім. М.К. Реріха, Подільське молодіжне об’єднання «У майбутнє через культуру», Хмельницький національний університет, Центр народного мистецтва «Петриківка».

Виставка буде відкрита до 20 грудня 2012 року щодня (окрім суботи та неділі) з 10.00 до 18.00.

Вхід на виставку та проведення екскурсій (за попереднім записом) безкоштовні.

Телефон для довідок та запису на екскурсії: (0382) 65-62-08.