Українська (UKR)

Навчіться дружити і будете багатими!!! (Інтерв'ю Назарія Радчука з Ш.О.Амонашвілі)

 

З Шалвою Олександровичем Амонашвілі я познайомився в той період, коли мій татко – взірець мудрості, доброти і порядності – пішов у небуття. Саме в цей нелегкий час Бог послав мені добру, чуйну, співчутливу людину. І впродовж усього нашого спілкування я відчував його любов і підтримку. І ось, коли з 1 по 20 січня2015р. Шалва Олександрович проводив у Києві свій семінар, я попросив маму взяти мене з собою. Я з великим захопленням слухав виступи мого мудрого вчителя, а по закінченню поспілкувався з ним особисто.

 

- Чому Ви вирішили стати педагогом?

- Чому я вирішив? Тому що приходять такі діти , як ти. Їх треба виховувати. Вони самі не зможуть себе виховувати, я вирішив допомогти їм…

- Що надихало Вас протягом усіх років праці?

- О, у мене було багато витоків для натхнення: дружина надихала, діти надихали, бабуся надихала своїми молитвами, мої учні, друзі і саме життя вцілому.

- Як мені знайти своє місце в житті?

- Не місце, а сенс життя – краще так сказати. Про сенс життя треба багато думати. Думати перед сном, вранці , у будь-який вільний час: «Хто я? Який я? Для чого я тут? Хто мене оточує? Це мама, пам'ять батька, це близькі люди, люди, від яких я залежу. Для чого я тут серед них? Що я повинен їм принести?» Ось про це треба думати, хороший мій, часто. Хто я і для чого я тут? Не тільки думати, а іноді і писати щоденники. Тоді сенс життя тобі відкриється. Ніхто тобі його не подарує. Він у твоєму серці.

- Мої батьки завжди вчили мене доброті. Але в житті я часто зустрічаю протилежне.

- Батьки повинні вчити добру, красі, любові, повазі, співпереживанню, милосердю. А світ, на жаль, буде жорстоким. Ось такий є поки що світ. Що б там не було, пам'ятай: якщо тобі зробили зло, відповідай добром. Добро зробили – відповідай подвоєним добром. Тебе не люблять, а ти люби. Не поважають – а ти поважай. Не втрачай себе ніколи!!! Не бійся бути білою вороною там, де всі чорні.

- Як мені зберегти доброту серця?

- Постійними вправами. Доброта – це така справа, якій треба тренуватися – робити, робити Добро…Ось сьогодні ми говорили на семінарі: «Доброта любить мовчання». Зробити добро і забути… Треба вправляти себе в цьому. Без тренувань серце не збереже Доброту.

- У своїх виступах Ви часто говорите про любов. Що Ви вкладаєте у це поняття?

- Це дуже складне питання. Мені важко сказати, що я вкладаю у зміст поняття Любов. Та є слово, яке частково пояснить – це Прив'язаність. Коли ти прив'язуєшся до мами, чи до дівчини, чи до якихось речей… Але Любов -це знаєш що таке? Любов – джерело. Сама любов захована в серці, у душі. Любов – джерело великих справ. Ми робимо Добро, ми усміхаємось людям, ми комусь допомагаємо, страждаємо разом з кимось… Ось оці зовнішні справи і є прояв любові. А сама любов не пояснюється. Ми лише знаємо, що любов «..не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого…усе терпить!»

- Я часто буваю причиною маминих сліз. Як мені уникнути цього?

- Ну, на жаль, ще прийдеться стати причиною. Бо ти ростеш, дорослішаєш і не завжди будеш діяти розумно. Тобі буде здаватися, що це розумно, а з точки зору матері – навпаки. Але люби маму, поважай її, є слова «пробач, мамочко», не роби заради мами того, чого вона не хоче. Це також вправи! Неси маму в серці, і вона завжди тобі підкаже: «Синку, оце – можна, а цього давай не будемо робити».

- Ми зараз живемо у складний час. Яку пораду Ви можете дати моїм ровесникам?

- Ровесники для того й існують, щоб вони перетворилися потім у друзів. Спочатку однолітки, приятелі, а в подальшому треба створити своє співтовариство Дружби. Учіться дружити! А дружби без відданості не буває, дружби без жертовності не буває, дружби без розуміння не буває… Навчіться дружити і будете багатими!!!

- Я дуже вдячний Вам за мудрі поради.

- І тобі спасибі, мій любий молодий друже. Залишайся таким, як ти є .

Назарій Радчук,

учень 8-А класу Лебединської спеціалізованої школи № 7