Українська (UKR)

Всеукраїнська науково-практична конференція «Духовний гуманізм як основна цінність освіти на шляху Українив майбутнє»

16-18 серпня 2024 року у м. Вінниця проходила Всеукраїнська науково-практична конференція «Духовний гуманізм як основна цінність освіти на шляху Українив майбутнє», організована Вінницьким обласним центром Всеукраїнського громадського об’єднання «Всеукраїнська культурно-освітня асоціація Гуманної Педагогіки» за активного сприяння Національного музею-садиби М.І.Пирогова, Донецького національного університету імені Василя Стуса та Вінницького культурного простору «Етно Чари». Лейтмотивом конференції стали слова видатного педагога Миколи Івановича Пирогова: «До чого ви готуєте свого сина? – хтось запитав мене. – Бути ЛЮДИНОЮ, – відповів я».


Перше пленарне засідання відбулось на базі Національного музею-садиби Миколи Івановича Пирогова. Відкрив конференцію президент Всеукраїнської культурно-освітньої асоціації Гуманної Педагогіки, Лицар Гуманної Педагогіки Станіслав КРУК. Він поділився думками на тему «Виховання як розкриття духовного потенціалу людини». Перший заступник генерального директора Національного музею-садиби М.І.Пирогова Любов КОВАЛЕНКО, заслужений журналіст України, виступила з доповіддю на тему «Національний музей-садиба М.І.Пирогова: розвиток музейної педагогічної складової в умовах сьогодення».


Про педагогіку М.І.Пирогова розповіла Клавдія АНТОЩУК, завідувач відділом науково-експозиційної та екскурсійної роботи музею-садиби. Світлана РОЗЕНКОВА, Лицар Гуманної Педагогіки, керівник Запорізького обласного відділення Асоціації,поділилась думками про духовні цінності в освіті.


Після завершення пленарного засідання учасників конференції чекали захоплюючі екскурсії музеєм-садибою, відвідування аптеки, заснованої видатним лікарем, та церкви-некрополю, де спочиває Микола Іванович Пирогов.


Далі роботу конференції було продовжено в культурному просторі «Етно Чари». Його засновниця Вікторія НІКОЛАЄВА, майстриня з художньої кераміки, презентувала діяльність центру і познайомила з Людиною неймовірної сили духу – Іваном Шостаком, ветераном війни, який, втративши зір, опанував гончарське мистецтво і навчає цьому військових, які проходять курс реабілітації. Після спілкування учасників з Іваном Ірина НОВАКОВА, директорка Центру розвитку людини та сім’ї «Сонячний Зайчик», Голова ГО «Центр Гуманної Педагогіки у Кіровоградській області», розповіла про духовно-патріотичне виховання дітей через волонтерську діяльність.


Творчі зустрічі продовжила письменниця Олена ХОДЮК, зацікавивши присутніх «Вечірніми смаколиками з Дрімайликової торби», де зберігаються казки й дитячі мрії.

У перерві учасники мали можливість поспілкуватись і послухати музику у виконанні гурту «Джатрі».


Завершився день майстер-класом «Любов дає крила без болю», проведеним Ольгою ДОБРЯНСЬКОЮ, викладачем художніх дисциплін в авторській «Творчій майстерні». Заглиблюючись у себе, присутні знаходили приховані ресурси, що допомагатимуть у цей надзвичайно важкий час не лише триматися, а й бути опорою для близьких. Спільно створені крила стали символом духовного піднесення, незалежності й упевненості в перемозі.


17 серпня учасників конференції прийняв Донецький національний університет імені Василя Стуса, що з 2014 року працює у м.Вінниця. Засідання відкрив проректор з науково-педагогічної роботи, молодіжної політики та розвитку університету Максим Іванович Прихненко. Він ознайомив присутніх з історією та сьогоденням навчального закладу, діяльність якого побудована на гуманістичних і національних цінностях, що сприяє вихованню громадянської позиції та патріотизму студентів і випускників університету. Безперечно, без цих якостей не буде можливим оновлення нашої країни, бо, на переконання М.І.Пирогова: «для докорінного перетворення будь-чого потрібні не самі лише нові закони, а нові люди».

Тож наступні виступи мали практичну спрямованість і безпосередньо були пов’язані з вихованням духовних цінностей в оновленій школі. Олена ХОДЮК, членкиня НСПУ, вчителька зарубіжної літератури Шумського ліцею, Учителька Гуманної педагогіки, провела майстер-клас «Подивитися в очі дитини і побачити велич Бога».


Валентина БЕЗВЕРШУК, учителька фізики, лауреат премії Сороса, Лицар Гуманної Педагогіки, запропонувала учасникам конференції поміркувати на тему «Космічні закони і майбутнє людини в сучасній освіті». Можливості побудови освітнього процесу на гуманістичних цінностях розкрила Аліде НІКІФОРОВА, учителька хімії Конотопського ліцею №2, Учителька Гуманної Педагогіки, на майстер-класі «Духовні аспекти хімічних знань».

Світлана РОЗЕНКОВА, вчителька зарубіжної літератури, Лицар Гуманної Педагогіки, представила програму факультативного курсу «Екологія внутрішнього світу людини. Екологія душі».


Виборюючи незалежність, українці проходять через надважкі випробування, про це нагадала Тетяна НОВОСЕЛА, в.о. директора Осипенківської школи Запорізької області у виступі «Школа в окупації: шлях до Волі».

Практичні психологи Наталія КЛИМЕНКО-ЯЩИШИНА і ТетянаШВЕДОВА на майстер-класі «Практики стійкості як інструмент плекання добробуту в часи невизначеності» допомагали кожному знайти внутрішні ресурси й навіть створити власний «мішечок сили».


Олена МАТВІЙЧУК, директор Конотопського ліцею №2, відмінник освіти України, Учитель Гуманної Педагогіки, презентувала SEEN як один із напрямів розвитку сучасної освіти.

Сергій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, автор та викладач курсу «Основи духовної культури» для учнів 8-9 класів, запропонував свої міркування на тему «Духовність: практична цінність у житті вчителя та учня». Про гуманно-особистісний підхід до учнів у приватних закладах освіти та внесок освітян та учнів у збереження життя захисників розповіли заступник директора з навчально-виховної роботи приватного ліцею «Артинов» - Катерина СВЯТА і заступник директора з ІКТ цього ж ліцею Іван СТРОМИЛО.


Керівник фортепіанної студії Ганна ПИШУН продовжила тему «Гуманізм і бізнес» і поділилась досвідом роботи з батьками, які готові навчатися поруч зі своїми дітьми. Творчу майстерню «Як створити освітнє середовище, що мотивуватиме учнів» провела завідувачка кафедри гуманітарної освіти Львівського ОІППО, тренерка з розвитку ключових умінь ХХІ століття, Лицареса Гуманної Педагогіки Анна-Марія БОГОСВЯТСЬКА.

А на творчій локації кожен учасник мав можливість долучитись до створення «Муралу МИРУ», автором якого є вінницька художниця Ольга Добрянська.


Третій день роботи конференції був присвячений спілкуванню, обміну досвідом, екскурсіям містом. Чудовим завершенням стала прогулянка на теплоході однією з найбільших річок України – Південним Бугом.

Захід об’єднав учителів закладів середньої освіти, викладачів вищих навчальних закладів, психологів, митців з Вінниці, м.Турбова Вінницької області, Хмельницького, Києва, Львова, Запоріжжя і Запорізької області, Кропивницького, Дніпра, Конотопа, Сумської області, Шумська Тернопільської області. Кожен виступ дав відповідь на питання: як виховувати справжніх людей? Адже «всі, хто готуються бути корисними громадянами, мають спочатку навчитися бути людьми» М.І.Пирогов.