Українська (UKR)

Ювілей Подільського культурно-просвітницького центру ім. М. К. Реріха (Хмельницький, Україна)

У листопаді 2010 року Подільський культурно-просвітницький центр ім. Н. К. Реріха відзначав 20-річчя своєї діяльності (Хмельницький, Україна).
Святкування пройшли у приміщенні Хмельницької обласної філармонії та Подільському культурно-просвітницькому центрі ім. Н. К. Реріха.
З вітальними словами, зокрема, виступили представники міста і області:
• заступник Голови Хмельницької обласної державної адміністрації Гавришко Вадим Дмитрович;
• заступник Хмельницького міського голови Байдич Віктор Григорович.
Співробітники Центру були відзначені грамотами та подяками Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної ради та Хмельницького міського голови.
Особливий настрій і урочистість святу додали присутність і виступ члена Правління Міжнародного Центру Реріхів, академіка Шалви Олександровича Амонашвілі, а також керівника відділу зі зв'язків з реріховськім рухом Міжнародного Центру Реріхів Синенко Світлани Петрівни.
Гостями святкування були також і представники вищих навчальних закладів регіону, з якими співпрацює Подільський культурно-просвітницький центр ім. М. К. Реріха:
• Ректор Хмельницького інституту соціальних технологій Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», кандидат педагогічних наук, доцент Чайковський Михайло Євгенович;
• Проректор з науково-педагогічної роботи Хмельницького національного університету, професор, доктор економічних наук Войнаренко Михайло Петрович; 
• Проректор з наукової роботи Хмельницького національного університету, професор, доктор технічних наук Параска Георгій Борисович;
• Проректор з гуманітарної освіти та виховання Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, кандидат педагогічних наук, доцент Плахтій Валентина Іванівна.
До свята долучилися також багато друзів Центру з культурних громадських організацій. Зокрема, співробітники реріхівських організацій з Києва, Москви, Вінниці, Чернівців, Кременчука, Калуги, Літина, Красного Луча.
Кульмінацією урочистостей став святковий концерт «Шлях Краси», у виконанні інструментального ансамблю «Лада» Подільського культурно-просвітницького Центру ім. М.К. Реріха (художній керівник Тамара Пасічник).

Хмельницькому просвітніцькому центру Реріха - 20 РОКІВ (відеосюжет про відзначення на Хмельницькому обласному державному телебаченні «Поділля-Центр»)
http://odtrk.km.ua/tv/videonews/8076-rerih
Інтерв'ю президента Подільського культурно-просвітницького центру ім. М. К. Реріха Станіслава Леонідовича Крука «Я 32 роки мріяв про Гімалаї!» Хмельницькій обласній газеті «Є».
http://ye.ua/news_2513.html

Коротка історія Подільського культурно-просвітницького центру ім. М. К. Реріха
У 1989 році в Москві відбулася зустріч Станіслава Крука зі Святославом Миколайовичем Реріхом - останнім з членів знаної родини Реріхів. Святослав Миколайович підтримав ідею створення в місті Хмельницькому громадської культурно-просвітницької організації.
Таким чином, з благословення Святослава Миколайовича Реріха 3 квітня 1990 відбулися установчі збори і в грудні того ж року на сесії обласної виконавчого комітету було прийнято рішення про заснування Хмельницького товариства «Реріх».
Перші зустрічі суспільства проходили в колишньому приміщенні лялькового театру. Тут проводилися лекції про сім'ю Реріхів, про Пакт Реріха про захист всесвітньої культурної спадщини, про сенс життя та інші філософські теми, які відвідувало багато хмельничан.
Перші ініціативи товариства «Реріх» були пов'язані з відродженням культурної спадщини Подільського регіону. Зокрема, членами товариства надавалася допомога в реставрації та археологічних розкопках Меджибізької фортеці.
Розпочався збір книг культурно-духовної тематики для громадської бібліотеки. Для її створення директор Хмельницького радіотехнічного заводу Кулігін надав кімнату в гуртожитку по вул. Тернопільській, 15.
У 1992 році голова товариства Станіслав Крук з співробітниками зустрілися в Москві з довіреною особою Святослава Реріха, директором Міжнародного Центру-Музею імені Миколи Реріха Людмилою Василівною Шапошникової. Це стало знаменною подією в історії товариства і зіграло значну роль в його розвитку.
Людмила Василівна тоді зауважила, що культурно-просвітницька діяльність молодої організації повинна бути заснована на високому професіоналізмі співробітників. Іншим словами, для успішного розвитку товариства потрібні професіонали. А якщо їх немає, то треба ними ставати. Завдяки цій зустрічі, вісім співробітників Хмельницького товариства «Реріх» вступили до вищих навчальних закладів для здобуття відповідної освіти. У наступні роки три співробітники захистили кандидатські дисертації, і ще четверо сьогодні працюють у цьому напрямку.
Поступово діяльність Хмельницького товариства «Реріх» поширювалася. І для її реалізації потрібно було більше приміщення. Тодішній мер міста Хмельницького Михайло Чекман запропонував Станіславу Круку відремонтувати і взяти в оренду приміщення на другому поверсі магазину «Книжковий світ» по вул. Подільської, 25, яке в той час було зруйновано в результаті дорожньо-транспортної пригоди.
Завдяки самовідданій праці ентузіастів приміщення за короткий термін було відновлено та приведено в робочий стан.
У 1995 році Хмельницьке товариство «Реріх» у зв'язку з розширенням сфери діяльності було реорганізовано в Подільський культурно-просвітницький Центр імені Миколи Реріха. У його структурі було створено музей-бібліотеку «Світова Культура». Урочисте відкриття відбулося 15 квітня 1995 з участю мера міста Хмельницького Михайла Чекмана і широкої громадськості.
До цієї події за розпорядженням Людмили Василівни Шапошникової Міжнародний Центр-Музей ім. Миколи Реріха передав до міста Хмельницький для новоствореного громадського музею перші видання 18 книг Вчення Живої Етики зі своїх фондів та копії документів, що належали родині Реріхів. Ці реліквії стали потужним ядром фонду експонатів, представлених в постійно діючій експозиції Музею-бібліотеки «Світова Культура». Вона знайомить відвідувачів з життєвим і творчим шляхом родини Реріхів; нашої співвітчизниці Олени Петрівни Блаватської, а також з історією створення та діяльністю Міжнародного Центру-Музею ім. Миколи Реріха.
У бібліотечному фонді Центру зібрано близько 6 тисяч рідкісних книг. Це літературна та мистецька спадщина Реріхів, Олени Блаватської, їх учнів і послідовників, велика колекція книг, присвячених мистецтву, новим досягненням сучасної науки, різним галузям західної та східної філософії, класичні тексти основних світових релігій. Бібліотека регулярно поповнюється новими книгами.
Ще однією віхою в діяльності Центру стало створення у 1997 році за ініціативою активного співробітника Центру Михайла Чайковського громадського музею-бібліотеки імені Григорія Сковороди.
Основною метою діяльності Центру імені Миколи Реріха є сприяння моральному оновленню суспільства на основі духовної спадщини родини Реріхів, Блаватської, Сковороди, вітчизняних і зарубіжних діячів культури, науки, мистецтва.
За зразок був узятий приклад організації діяльності Міжнародного Центру-Музею імені Миколи Реріха, який є неурядовою організацією при Організації Об'єднаних Націй.
Було створено п'ять підрозділів:
- Культурно-просвітницький відділ, який охоплює музейно-виставкову, бібліотечну, концертну і лекційну діяльність;
- Науковий відділ, в якому працюють три секції: педагогічна, психологічна та медична, а в 2002 році створено Лабораторію Гуманної Педагогіки;
- Відділ захисту культурної спадщини сім'ї Реріхів та культурної спадщини Хмельниччини;
- Відділ роботи з молоддю;
- Організаційний відділ.
Така структуризація створила можливість для кожного вибрати той напрямок культурно-просвітницької діяльності, яка найбільш близька йому за особистісними і професійними інтересами і здібностями.
За період існування Центру було проведено велику кількість виставок, лекцій художнього і наукового напряму, круглих столів, бесід, концертів, літературно-музичних вечорів, зустрічей з творчими людьми, вченими і художниками з України та країн СНД.
Зокрема, тричі завдяки Центру, Хмельницький мав честь приймати виставки картин Миколи та Святослава Реріхів з фондів Міжнародного Центру-Музею ім. Миколи Реріха в Москві.
Проведено цілий ряд регіональних, всеукраїнських та міжнародних конференцій, які були направлені, зокрема, на вивчення спадщини родини Реріхів, українського філософа-гуманіста Григорія Сковороди, висвітлення питань гуманної педагогіки, духовно-психологічних аспектів медицини майбутнього.
У м. Хмельницькому під керівництвом Подільського культурно-просвітницького Центру імені Миколи Реріха було організовано три авторських семінара класика світової педагогіки, академіка Шалви Амонашвілі. У цьому році м.Хмельницький також вітав у себе в гостях Шалву Александовіча.
У 1999 році молодіжна група Центру була реорганізована в Подільське молодіжне культурне об'єднання «У майбутнє через Культуру», яке активно діє і сьогодні.
У Центрі починав свою роботу театр-студія «Живе слово» під керівництвом актора і режисера Сергія Трояновського.
Більше десяти років під керівництвом Тамари Пасічник у Центрі працював камерний ансамбль «Пастораль», який завжди є окрасою будь-якого культурного заходу Центру. А в 2010 році був створений інструментальний ансамбль «Лада».
До 160-річчя «Кобзаря» у співпраці з Хмельницьким товариством української мови ім. Тараса Шевченка «Просвіта» (рос. - просвітництво) створено виставку репродукцій картин Тараса Григоровича Шевченка.
Пересувні виставки репродукцій картин Миколи та Святослава Реріхів, Тараса Шевченка працювали в бібліотеках, навчальних закладах і лікарнях міст Хмельницького, Вінниці, Дунаївці, Літина та Києва.
Окремим потужним напрямком діяльності стала робота виставкового залу в Подільському Центрі Миколи Реріха. Тут проходять виставки творів образотворчого мистецтва майстрів Хмельниччини, України, Росії та Естонії, зокрема: Миколи та Оксани Мазур, Івана та Сергія Юркова, Леоніда Шерстенюка, Володимира Подьяпольського, Антоніни Снігур, Олександра Франка, Сашеньки та Євгена Путрі, Лоли Лонлі, Олега Висоцького , народних майстрів Петриківського і Самчіковского розписів, а також художніх фоторобіт Людмили Василівни Шапошникової.
Всі успіхи в роботі Подільського культурно-просвітницького центру імені Миколи Реріха були б неможливі без активної участі працівників центру, наших друзів і колег з культурних центрів Поділля, Україна та Росії, а також без уваги і підтримки влади.
За час існування Подільського культурно-просвітницького Центру імені М. К. Реріха з його діяльністю познайомилися тисячі хмельничан та гостей міста, серед них дуже багато молоді - це свідчить про те, що справа, розпочата 20 років тому, необхідна людям, необхідна для майбутнього. Серця молоді відкриті до сприйняття філософської концепції Реріхів, яка формує нове космічне мислення і космічний світогляд.
В часи криз і соціальних напружень діяльність Центру була і залишається спрямованою до головних, як писав М. К. Реріх, «священним основам» життя - Миру і Культурі.