Українська (UKR)

Всеукраїнські читання з Гуманної Педагогіки «Духовне життя вчителя»

5-6 січня 2024 року на базі Подільського культурно-просвітницького центру (м. Хмельницький) відбулися XVII Всеукраїнські Читання з Гуманної Педагогіки на тему «Духовне життя вчителя». Незважаючи на другий рік повномасштабної російсько-української війни, близько сотні педагогів приїхали з різних куточків України, щоб обговорити актуальні проблеми освітньої діяльності в цей складний час з позицій гуманної педагогіки, відновити внутрішні ресурси, поспілкуватися з однодумцями та отримати натхнення на новий рік.

Реєстрація учасників розпочалася о 9:00 з загальнонаціональної хвилини мовчання. А потім проходила в супроводі чарівної музики гурту «Jatri». Музики грали на скрипці, гітарі, флейті, налаштовуючи серця педагогів на «духовну хвилю». Перед початком Всеукраїнських читань усі присутні знову вшанували хвилиною мовчання пам`ять загиблих захисників і мирних жителів. Тому що кожен з них став нашим Героєм, який віддав за незалежність та свободу України власне життя.

Серед загиблих з особливою вдячністю за земний шлях, присвячений служінню своєму народу і країні, згадали хмельничанина Дениса Монастирського, екс-міністра МВС, який раніше був співробітником ПКПЦ ім.М.К.Реріха та керівником ПМКО "У майбутнє через Культуру" (2007-2019), мав звання Лицар Гуманної Педагогіки.

Відео вітання учасникам прислали керівники організацій з інших країн :

Асіф Джангіров – президент Міжнародної Міжнародної Асоціації освітніх організацій гуманної педагогіки, кавалер ордену «Герой Духу», професор Академії Гуманної Педагогіки Амонашвілі;

Ірміне Погребняка - Голова Правління Гуманної педагогіки Латвії, Лицар Гуманної Педагогіки;


Протягом двох днів були проведені різноманітні захопливі форми роботи: пленарні засідання; творчі майстерні; майстер-класи; розмова про головне; підсумок творчих майстерень у вигляді розмови експертів; сузір’я педагогічних ідей.

Учасники Всеукраїнських читань розглянули ключові питання, які є основою духовного життя людини; розмірковували про Високих Сенси та в чому ці Сенси у власному житті; як наше духовне життя та його усвідомлення можуть впливати на дійсність; обмінювалися педагогічним і життєвим досвідом між собою, що сприяло підвищенню професійної компетентності, удосконаленню теоретичної та практичної підготовки педагогів з питань гуманно-особистісного підходу до вихованців; підвищенню мотивації до саморозвитку та самореалізації.


На пленарних засіданнях були озвучені теми:

«Духовні якості учителя майбутнього» Станіслав Леонідович Крук;

«Стародавня філософія та сучасна психологія про духовний світ людини» Ніна Олександрівна Салієнко;


«Пробудження духу та духовні кризи сучасної цивілізації. Цінності гуманізму та війна. Як навчитись захищати любов» Вікторія Федорівна Бак;


«Волонтерство – прояв духовного життя» Тамара Миколаївна Дьоміна;

«Духовне життя людини» Олексій Дмитрович Леонов.

Творчі майстерні пройшли за наступними темами:

«Любов – найвищий прояв духовного життя» Сівак Наталія Антонівна, Цегельник Тетяна Миколаївна;

«Думки. Світлі думки творять дива». Бичівник Альона Вікторівна, Губанова Лариса Анатоліївна;

«Робота над культурою почуттів» Первак Майя Стефанівна, Добрянська Ольга Сергіївна;


Підсумком роботи Творчих майстерень було загальне експертне обговорення теми: «Духовний світ вчителя та пошук сенсів життя».

Модераторка: Бак Вікторія Федорівна.


Майстер-класи :

«Мої улюблені зошити. Краса на кожній сторінці. Хвилинки пізнавального читання» Омельченко Олена Іванівна;

«Здоров’я під “духовним мікроскопом”» Передерій Людмила Василівна, Новакова Ірина Петрівна

«Пишемо підручник майбутнього – підручник духовного виховання» Безвершук Валентина Никандрівна

«Запит на любов» Добрянська Ольга Сергіївна

«Моральна саморегуляція» В'ячеслав Костянтинович Гаврилькевич

«Самопізнання через творення тексту» Лариса Олександрівна Подкоритова

Сузір’я педагогічних ідей представили такі теми:

«Найважливіші ключі» Розенкова Світлана Валентинівна

«Педагогічна аксіоматика. Ми ж не припустимось тих самих прикрих помилок?!» Бичівник Альона Вікторівна

«Український палімпсест: тяглість поколінь» Брусенцева Олена Михайлівна

«Духовні обрії природничих наук» Бак Вікторія Федорівна

«Як будувати щасливе життя» Євгенія Грабіліна


В програмі педагогічних читань цього року була зустріч з особливою людиною. Такою людиною став Чайковський Михайло Євгенович - доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти України, Голова Подільського товариства імені Г.С. Сковороди, ректор Хмельницького інституту соціальних технологій університету «Україна». Тема його виступу: «Феномен Григорія Сковороди на позвах часу».

Михайло Євгенович захопив слухачів глибоким знанням і цікавою розповіддю про життя Григорія Сковороди і презентував свою книгу. Декілька примірників з авторським підписом він подарував представникам різних обласних центрів Гуманної Педагогіки.


Цікавою і надихаючою була онлайн-конференція зі скульптором Олексієм Леоновим, який поділився своїм досвідом духовного життя, а також відповів на декілька запитань педагогів.

Між майстер-класами, майстернями , пленарними засіданнями відбувалося жваве обговорення озвучених тем, а також щире спілкування і обмін життєвим досвідом. Радісною і зворушливою була зустріч з Ігорем Ерметовим, віцепрезидентом Всеукраїнської Асоціації ГП, Лицарем Гуманної Педагогіки, який зараз є військовим лікарем Нацгвардії України. Цікаво було почути на обговоренні підсумків роботи творчих майстерень його роздуми про пошук сенсів життя та духовний світ учителя з огляду на набутий військовий досвід.


На завершення першого дня педчитань подарунком для всіх учасників став святковий концерт української та класичної музики у виконанні вокального ансамблю солістів хору Академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля»,

квартету Хмельницькоі обласної філармонії у складі: Т. Малик (флейта ), К. Забєліна (віолончель ), А. Палюх (альт), Ю. Шилько (скрипка) та юного таланту Поділля Богдана Шилько (скрипка).


На урочистій частині другого дня вітали колег , які цього року отримали звання "Вчитель Гуманної Педагогіки»:

Доля Людмила Миколаївна м. Лебедин, Сумська обл. Комунальний заклад Сумської обласної ради "Лебединський педагогічний фаховий коледж імені А.С.Макаренка", викладач математичних дисциплін;

Стеценко Надія Вікторівна м. Лебедин, Сумська обл. Комунальний заклад Сумської обласної ради "Лебединський педагогічний фаховий коледж імені А.С.Макаренка", завідувач навчально-методичним кабінетом;

Бойко Тетяна Миколаївна м. Бердичів, Житомирська обл. Ліцей №10 «Тріумф» двічі сертифікований вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії;

Мариняк Наталія Василівна м. Бердичів, Житомирська обл., Ліцей №10 «Тріумф», заступник директора з навчально-виховної роботи;

Новосела Тетяна Анатоліївна Бердянського району Запорізької області (м.Запоріжжя) Осипенківська загальноосвітня школа Бердянського району Запорізької області, вчитель зарубіжної літератури , вчитель методист, методист зарубіжної літератури, в.о директора;

Підкоритова Лариса Олександрівна м.Хмельницький, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету;

Сівак Наталія Антонівна м.Хмельницький, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри педагогіки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії;

Дячук Валентина Іванівна м. Миколаїв Миколаївська гімназія №50 ім.Г.Л.Дівіної Миколаївської міської ради директор;

Дьоміна Тамара смт. Петриківка, Дніпропетровська обл. керівник відділу волонтерського руху «Допомога ЗСУ» церкви «Хліб Життя» дитячий психолог, волонтерка з 2014 року.

А на завершення дводенної співпраці Станіслав Леонідович Крук провів захопливу екскурсію по виставці скульптур Олексія Леонова «Ми - діти Всесвіту». Олексій Леонов є прикладом людини, яка дійсно може називатися духовною. Творчість митця є віддзеркаленням його прекрасного, глибокого, неосяжного внутрішнього світу. Тільки людина з великим серцем, сповненим любов’ю, може так тонко сприймати, відчувати і майстерно передавати красу. Його творчість сучасники називають «молитвою в скульптурі». Через неї він кличе нас у Вищі світи, стверджує красу і силу Духу, спонукає до пошуку Істини, звернення до духовних ідеалів, усвідомлення справжнього сенсу життя на основі Вічних цінностей. У виставковій залі представлені постаті людей усіх часів існування людства, усіх народів світу, які йшли за покликом свого серця і залишили неповторний, яскравий слід на землі, неоціненний спадок , який і сьогодні осяює шлях нащадкам. Це історичні постаті, філософи, митці, науковці, релігійні діячі. Шамотна глина, з якої створені більшість скульптур, завдяки своїм властивостям та високій майстерності автора дає можливість вдихати життя в свої роботи і кожна постать відчувається одухотвореною. Особливе місце на виставці займають скульптури, які були створені під час повномасштабної україно-російської війни. Через них скульптор стверджує впевненість, що Україна знаходиться під покровительством Вищих Духовних сил і Перемога сил Світла і України неодмінно відбудеться!!!

Після закінчення XVII Всеукраїнських Педагогічних Читань з Гуманної Педагогіки було сказано багато теплих відгуків :

Наталі Сівак (м. Хмельницький) :

«З добром та неймовірною любов'ю пройшли два дні Педагогічних читань! Захоплююся і надихаюся вами!!! В оточенні сильних духом людей мала за честь повчитися! Дякую щиро кожному!!! "Ви дуже сильні, якщо бажаєте добра!" (Любомир Гузар)...У єдності наша сила, тому тримаймо стрій!!!! До швидкої зустрічі!»

Альона Бичівник (м. м.Новомосковськ, Дніпропетровська обл) :

«Духовні цінності роблять нас Людьми….

Дякуємо організаторам: «Мистецькому простору» м.Хмельницький, членам Всеукраїнської культурно-освітньої асоціації Гуманної Педагогіки за тепло сердець, атмосферу і можливість плідної та глибинної співпраці.

Дякуємо за світлу життєдайну книгу нашого життя під назвою Гуманна Педагогіка!

Кожна незабутня мить зустрічі освітлена вірою в майбутнє!»

Тамара Дьоміна (смт. Петриківка Дніпропетровська обл.) :

«Щиро дякую за натхнення на подальшу працю, за радість від спілкування з кожним учасником Педагогічних Читань!

Відчуваю себе причетною до Великої Праці на користь Людства!

Дякую всім організаторам цієї важливої події!

Люблю, обіймаю. Готуймося до нових XVlll -х, ПЕРЕМОЖНИХ!»

Лариса Губанова ( м. Дніпро) :

Незабутні враження про Сімнадцяті Педагогічні Читання з Гуманної Педагогіки наповнюють теплом і радістю серце. Низький уклін пані Діані, пану Роману, всім-всім, хто з такою щирою любов'ю готував дводенний прийом делегацій і окремих педагогів. Ви - неймовірні!

Щиро дякую за гостинність, щирість і душевність. З любов' ю

Світлана Розенкова ( м. Запоріжжя) :

«Дякуємо! Люди, як добре, що ви є, і нам є в кого навчатись!

Щира подяка за чудову атмосферу, теплоту пані Діані, її помічникам, всім працівникам Центру!

Вікторіі Федорівні і Станіславу Леонідовичу - за натхнення! Всім учасникам - за нові ідеї і творчій заряд! »

Олена Брусенцева ( м. Дніпро) :

« Дніпро дякує всій групі організаторів за злагоджену, чітку роботу. Спасибі всім!»

Людмила Передерій (м.Кропивницький) :

Щиро дякую всім учасникам педчитань за співтворчість, відкриті серця, небайдужість і ту особливу братерську атмосферу довіри, яка здатна творити дива.

Махатма Ганді казав: «Стань тими змінами, які хочеш бачити навколо». Дякую за можливість долучитися до створення такого спільного простору Світла, в якому хочеться жити. Серце сповнене особливої вдячності пані Діані, пану Роману за гостинність та в цілому всій команді організаторів . Всім миру і добра!

Вікторія Бак ( м. Бахмут ) :

«Дорогі друзі та шановні колеги, Ваша творчість та Ваша мужність надихають на нові пошуки та звершення! Щиро вдячна всім, хто зміг приїхати на Читання та створити особливу атмосферу радості, любові та співдружності. Ми всі отримали заряд любові і ствердились в розумінні того, що Світло завжди перемагає темряву. Щиро всіх обіймаю серцем. Вітаю всіх , хто отримав звання «Вчитель Гуманної Педагогіки»

Кожен з нас вдячний авторам майстер-класів, справжнім майстрам. Одухотвореній та глибокій Валентині Безвершук, ніжній, турботливій і творчій Олені Омельченко, палким та самовідданим справі служіння Людмилі Передерій та Ірині Новаковій, сповненій любові та бажанням її дарувати Ользі Добрянській, спрямованій до самовдосконалення та бажаючій допомогти кожному на цьому шляху Ларисі Подкоритовій, мужньому та розумному В'ячеславу Гаврилькевичу.

Щиро дякуємо всім колегам, хто ділився теплом свого серця, досвідом і думками. Це була зустріч не просто однодумців, а справді рідних людей! Обіймаємо серцем усіх друзів))) Ми збагачували один одного і самі збагачувалися любов'ю і світлом. Безмежна подяка пані Діані і всім організаторам нашої зустрічі, пані Тетяні, пані Анжеліці, всім працівникам Мистецького простору, операторам, працівникам готелю і ресторану. Зустріч була неймовірно теплою і натхненною, це тепло зігріватиме нас у цей непростий час. І вже чекаємо на нові зустрічі!!!»